Przekształcenie konsumenta energii w jego producenta – czy to możliwe?
Zakłady oczyszczania ścieków i uzdatniania wody są z reguły największym, pojedynczym konsumentem energii elektrycznej w przypadku każdego miasta.
Procesy oczyszczania ścieków i uzdatniania wody odpowiadają zazwyczaj za 25 – 40% miejskiego zużycia energii elektrycznej – związane jest to z energochłonnymi procesami oraz cyklem pracy ciągłej (24 h, 365 dni w roku)
Zmiany wykonane w Marselisborg / Aarhus w Danii polegające między innymi na wymianie tradycyjnych dmuchaw na urządzenia wysokoprędkościowe spowodowały 100% nadwyżkę produkcji energii - osiągnięto to bez dodawania zewnętrznych odpadów organicznych czy węgla oraz bez dodatkowych inwestycji.
Obecnie zakład produkuje nadwyżkę netto zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, dostarczając ją do miejskiego systemu ogrzewania w drugim pod względem wielkości mieście w Danii, Aarhus.
Ślad węglowy został zmniejszony o 35%.
https://www.youtube.com/watch?v=Ue9aRh7R8lY
Obszar Marselisborg w Aarhus w Danii osiągnął 100% nadwyżkę produkcji energii dzięki minimalizacji zużycia w całym cyklu wodnym i maksymalizacji produkcji energii z oczyszczalni ścieków. Osiągnięto to bez dodawania zewnętrznych odpadów organicznych czy węgla oraz bez dodatkowych inwestycji w odnawialne źródła energii.
Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, sektor gospodarki wodnej odpowiada obecnie za 4% światowego zużycia energii. Szacuje się, że liczba ta wzrośnie dwukrotnie do 2040 roku. Już teraz dostępne są technologie, które umożliwiają przekształcenie sektora gospodarki wodnej w energetycznie neutralny. Możemy odmienić nie tylko gospodarkę wodną. Napędy elektryczne odpowiadają za 50% zużycia energii elektrycznej na świecie, ale mogłyby być aż o 40% wydajniejsze. W skali światowej, zmniejszyłoby to zużycie energii o 8% do roku 2040.
https://youtu.be/8iwvLzeWKGg
Niezależność energetyczna sektora gospodarki wodnej według Danfoss
zobacz raport "Niezależność energetyczna sektora gospodarki wodnej"
Inne artykuły
Dobra Lokalizacja
PGE uruchomiła magazyn energii
Panele słoneczne w Sejmie
Siedziba spółki
ENERGY SAFE POWER SA
40-857 Katowice,
ul. Wolnego 4
Polska
REGON: 387272610, NIP: 6342982498
Wpisaną do rejestru przedsiębiorców KRS prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego
Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000864340
Kapitał zakładowy 100.000 PLN opłacony w całości.